Island har aldrig varit hetare. Här finns mer att göra än någonsin. Island är ett åretrunt resmål.
Reportaget skrevs 2010. Fakta uppdaterade november 2026.
Eyjafjallajökull satte Island på den globala kartan med utbrottet 2010. Liksom på den för tungvrickning. Uttalet är Eja-fjattla-jökull. I dag är gräset kring vulkanens fot grönare än någonsin.
Island är drygt tre flygtimmar från Stockholm.
Hett vatten. Ja, Island är ett badmål året om. Blå Lagunen visar Islands geotermiska hälsokrafter från sin blåaste sida och ligger på bekvämt avstånd från Keflavíks flygplats. Blå Lagunen lämpar sig väl, även för stop-overs och här finns även hotell och en tjusrestaurang. Lagunen har stängt flera gånger vid vulkanutbrotten sedan 2023, kolla läget innan du åker.
Reykjavík har flera stora poolbad. Här kan du sträcka ut i bassäng, även när det är snö på kanterna, ja det ger badet en extra dimension. Alla bad har dessutom ”sittingpools”, med 36–38, 40, 42 eller för de härdade 44-gradigt vatten.
Nedanför Reykjavíks inrikesflygplats ligger Nauthólsvík Thermal Beach. Här ligger Islands enda officiella havsbad. En termisk å i dalgången har letts ned till en bred sittingpool vid en vacker ljusgul snäcksandsstrand. Alldeles intill havsranden finns ännu en rund pool, som spiller över sitt hetvatten i den lilla vik mellan lavablock som avgränsats och där hett termiskt vatten blandas med den kalla Atlanten. Alldeles ovanför ligger Reykjavíks universitet och här finns en fantastisk gång och cykelväg (eller för inlines) längs hav och stadsdelar, ända ut till Seltjarnarnes, Reykjavíks yttersta udde och stadsdel ut mot havet. Den står sällan i guideböcker. Men miljön kring den lilla Bakkatjörn, golfbanan och den höga fyren på den lilla ön Grótta, dit du oftast kan ta dig torrskodd, är som att komma till någon av Gotlands östra uddar eller Ölands allvar. Åtminstone när Islands sol är nådig.
Vädret torde vara ett av världens mest växlande. Dimma, regn, sol, snö, vind och bleke blandas i en bländande mosaik som alltid är bäst om du har sol och grannviken oväder.
Hamnen i Reykjavík domineras av val- och lunnefågelsafarier. Du kan få se delfiner, i sällsynta fall haj och lunnefågel. Det finns valsafari från många andra platser, bl a ut i det djupare vattnet utanför Grindavík och Keflavík, där det finns fler valarter. På just Resetips tur blir det största fyndet en brugdhaj, även om det mest är fenan som syns. Denna världens näst största fisk kan bli upp till 10–12 meter.
Det är faktiskt mer än den minke-whale, vikval på svenska, som till slut faktiskt kommer rätt nära. De går oftast ensamma, gillar att eskortera fartyg och blir 8–10 meter med en maxvikt på runt 7,5 ton. Vikvalen jagades fram till 2018, och 2026 återupptogs fångsten av sillval. Förr ansågs vikvalen för liten och klen att jaga! Jakten är illa sedd av organisationer som vill värna valen, men faktiskt är vikvalen inte rödlistad och stammen anses livskraftig.
Kanske är det därför en del restauranger på Island vågar annonsera såväl valmeny som lunnefågelmiljö. Val ÄR underbart gott, mört, rött kött som den bästa oxfilé. Ingen transmak. Lunnefågel äts med tranbärssås.
Reykjavik är ett matens mecka. Kombinationen av världens bästa råvaror av fisk och skaldjur med modern kock-konst och fantasi gör matupplevelserna otroliga. Lamm är också något man vet att få ut det allra bästa av. Den marinerade, ruttna hajen är dock bara för de modiga, med Svarta Döden till. Den är Islands variant på surströmming och har en kraftig smak av mycket väl lagrad camembertost.
Men visst, du kan gå in på en billigare pub och kanske få en plokkfisk till din starköl. Plokkfisk är hackade filébitar av kolja blandat med smörindränkt potatismos; en husmansrätt.
I den ödsliga kustbyn Stokkseyri, nedanför Hveragerði, slår vi vad om att vi ska bli de enda gästerna. Här verkar vi ensamma med sjöfågel och tång. Men Lobster House, 62 km från Reykjavík är fullsatt. Det blir att vänta en halvtimme på bord. Hummern lockar. Det blir 400 gram hummerstjärtar och med hummersoppa före och en rejäl tegelsten tiramisu, där grädden bytts mot skyr (isländsk smetana, en gräddigare och godare gräddfil) skulle en promenad hem till Reykjavík suttit fint.
Men för att riktigt njuta av Island måste man utanför Reykjavík.
Golden Circle är den vanligaste dryga halvdagsturen. Men den är och förblir storartat sevärd. Med bil rekommenderar vi den dramatiska väg 435 ut från Reykjavík mot Þingvellir, där Alltinget låg i en dramatisk canyon, vari dömda brottslingar kastades, mot en under vårfloden säker död. Här är naturskönt och fagert sommartid. Här ligger också Þingvallavatn, Islands största naturliga insjö. Inte många stannar vid Laugarvatn, men sjön får tillflöden från termiska källor och håller badvarmt året om. Av någon anledning badar islänningarna helst i byns Sundlaugur, med swimmingpool och sittingpools, som finns i varje by med termalresurser och därmed 37–38-gradigt vatten utomhus året om.

Geysir har gett namn åt alla sina globala fränder. Själv är den idag bara ett trött pysande. Istället är Strokkur desto livligare och får våldsamma vattenutbrott var 6–10 minut och sprutar en pysande vattenpelare 15–20 meter upp, ibland ända upp till 40. Här finns också Blesi, en intensivt turkos bassäng och flera andra pysande och gurglande fenomen.
Gullfoss är ett av Islands bredaste och skönaste vattenfall. Du kan gå genom vattenridåerna till en hylla över det mäktiga fallet.
Härifrån kan du fortsätta söderut mot kustvägen 1, bort mot Eyjafjallajökull och de två vackra vattenfallen Seljalandsfoss och Skógafoss – Eyjafjallajökull ligger mittemellan.
Här måste du vända om du är på dagstur.
Men väg 1 leder också till färjan ut mot högt sevärda Vestmannaeyjar, om du inte flyger från Reykjavík.
Södra kustvägens fortsättning mot Vík, under glaciären Mýrdalsjökull blir dessutom bara vackrare och Vatnajökull med isbergssjön Jökulsárlón är det givna målet. Den ligger direkt vid vägen.
Många möjligheter till ridning och vandring, inkluderat glaciärbesök finns längs vägen. Även golf är populärt på Island. En avstickare norrut från Selfoss tar dig till Kidjaberg GK, en av de vackraste, och även bästa, banorna på Island.

Har du en rejäl 4W-bil bör du inte missa möjligheten att tränga in i inlandet. Det dramatiska, ödsliga och färgrika landskapet kring högfjällslätten invid Landmannalaugar är oförglömligt. Här finns en termisk flod och sjö med 37-gradigt vatten som du kan ”simkrypa” längs till du når en fördämning uppströms, ovan där blir det för hett.
Bilhyra
Bil är det bästa färdmedlet och helst en 4WD. Men det är också det som sjunkit minst i pris. Det är, i synnerhet sommartid, dyrt. Inte blir det bättre av skruvade försäkringsregler. Du får betala försäkring, men listan på vad den inte gäller är lång; vindrutor, stenskott, däck, underrede och ”askskador”, vad det nu kan vara. Antagligen tjänar de mer pengar på att leta rispor och småskador än på att hyra ut bilar. Vad är normal förslitning i ett land fyllt av grusvägar egentligen? Man går inte ens säker om man håller sig till asfaltvägar när nitisk besiktningsman ålar under bilen i letandet efter extra inkomster. Ett klart minus.
Restauranger
Reykjavík har i dag gott om fiskkrogar runt gamla hamnen.
Sevärda museer
Reykjavik Art Museum, för den som vill ha en uppfattning om isländsk nutidskonst och arkitektur. Klart spännande.
Sjöminjasafnet i Reykjavík. Var annars än på denna havsberoende ö borde du besöka ett marinmuseum?
Nattliv
Det börjar vid midnatt på klubbarna. Det är bar- och caféhäng som gäller, många av dem forna fiskarbostäder, anspråkslösa tvåvåningshus med trä- eller plåtpanel.
Reykjavík City Card
Kortet ger dig 24, 48 eller 72 timmar med fri entré till 8 badhus, 17 museer och färjan till Viðey, och fria bussar i huvudstadsområdet.
Norra Island
Drygt sex timmar tar det med buss Reykjavík–Akureyri. Men det kan ta dagar om man väljer de mer expeditionslika och äventyrligare turerna tvärsöver det glaciärklädda inlandet.
Ett bekvämare alternativ är flyget från Reykjavíks city-flygplats, ca 40 minuter.
Här är vi nästan på midnattssolens gräns och i ett frodigt, kullrigt grönt landskap. Som kan bli elakt gult, rött och blålila vid de berömda svavelfälten. Mývatn är stor mystik, en stor insjö fylld med raukar och lommars spöklika rop. Goðafoss är det vackraste vattenfallet.
Så bokar du
- Flyg: Icelandair Arlanda–Keflavík direkt, ca 3 h 15.
- Flygplats–centrum: Flybus ca 45 min, från ca 4 000 kronor (ca 300 kr). Strætó linje 55 är billigare.
- Hyrbil: boka i förväg, sommaren är dyr. Välj grus- och sand/askskydd (GP och SAAP). Fyrhjulsdrift krävs för F-vägarna, som bara är öppna sommartid.
- Inrikesflyg: Icelandair Reykjavík–Akureyri ca 40 min.
- Buss: Strætó 57 Reykjavík–Akureyri ca 6 h, på straeto.is.
- Reykjavík City Card: 6 100, 8 500 eller 10 500 kronor för 24, 48 eller 72 timmar (ca 460, 640 eller 790 kr).
- Taxi: Uber och Bolt finns inte på Island. Använd vanlig taxi eller Hopp-appen.
Uppdaterat november 2026.
